Auto nowe czy używane – co bardziej się kalkuluje?

Co się bardziej opłaca – kupić samochód nowy czy używany? Oczywiście, każdy z nas chciałby jeździć autem prosto z salonu, ale nie wszystkich na taki wydatek stać. Wiele w tym momencie uzależnione jest od naszych finansowych możliwości. Pamiętajmy tylko o tym, że nosząc się z zamiarem kupienia samochodu na kredyt, jego wiek odgrywa przy tym kluczowe znaczenie.

Ma to bowiem zasadniczy wpływ na wysokość rat, jakie będziemy co miesiąc płacić bankowi. W wielu bankach oprocentowanie kredytu na samochód używany jest nawet dwa razy większe niż w przypadku kredytów na auta nowe lub maksymalnie 3-letnie. Często też spotkamy się z odmową, jeśli chcemy nabyć samochód starszy niż 8-letni. Banki będą również od nas wymagać wysokiego udziału środków własnych – nawet do 50 procent wartości pojazdu, nie wspominając już o tym, że nałożą na nas bolesne limity związane z okresem spłaty. Z czego wynika taka, a nie inna polityka banków nie tylko jeśli chodzi o kredyt samochodowy Szczecin (Happykredyt.pl)? Samochód jest zabezpieczeniem zobowiązania. W interesie każdego banku leży zatem to, aby jego wartość była jak największa. Wystarczy tymczasem sobie porównać, ile kosztuje na przykład 7-letnie, a ile 2-letnie auto tej samej marki (ten sam model).

Różnica jest znacząca. Poza tym w przypadku samochodów z rynku wtórnego charakterystyczne jest również to, że na wartości tracą one wyjątkowo szybko – wystarczy zaledwie kilka miesięcy, aby różnica w cenie była odczuwalna. Auta nowe też mają wady – przede wszystkim są bardzo drogie. Ich wartość spada w chwili, gdy opuszczają salon samochodowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *