Co zrobić w razie problemów ze spłatą kredytu na samochód

Kredyty samochodowe to jeden z produktów finansowych znajdujących się w ofercie wielu banków. Warunki ofert w tym zakresie są mocno zróżnicowane. W każdym bądź razie wspomniany kredyt to jedna z opcji sfinansowania zakupu auta. Niektórzy wybierają jednak tradycyjne kredyty gotówkowe, kiedy są im potrzebne pieniądze na powyższy cel. Dlaczego tak się dzieje? Faktycznie, może to wywołać pewne zdziwienie, jeśli wziąć pod uwagę fakt, iż oprocentowanie kredytu gotówkowego jest wyższe niż samochodowego.

Kredyt na samochód to często kredyt gotówkowy

Kredyt samochodowy jest łatwiej zaciągnąć niż go potem spłacić

Tutaj jednak doskonale sprawdza się zasada „coś za coś”. W zamian za wyższe oprocentowanie kierowca dostaje wolną rękę w wielu kwestiach. Najważniejsza z nich to taka, że sam decyduje o tym na co przeznaczy pieniądze – kredyty gotówkowe nie są bowiem zobowiązaniami o charakterze celowym. Oznacza to, że klient ma prawo przeznaczyć uzyskane środki na dowolny cel konsumpcyjny bez konieczności rozliczania się z tego w jaki sposób je wydał.

To spore ułatwienie, jeśli wspomnieć o tym, że banki są bardzo wybredne przy udzielaniu kredytów samochodowych – nie ma szans na to, by dostać je na każdy pojazd. Ponadto kredyty gotówkowe to również zupełnie inny rodzaj zabezpieczeń. Koniec końców, bank nie jest wówczas współwłaścicielem auta, a tak się właśnie dzieje przy kredytach samochodowych, co nie wszystkim odpowiada. Wadą kredytów gotówkowych w porównaniu z autokredytami jest krótszy okres spłaty – to zaś oznacza wyższe raty i większe obciążenie domowego budżetu w skali miesiąca, więc niektórzy mogą mieć kłopoty ze spłatą.

Problemy ze spłatą kredytu samochodowego – co wtedy zrobić?

Kredyt samochodowy zaciągamy na kilka lat. Maksymalny okres jego spłaty wynosi przeciętnie 8 lat, chociaż w zależności od pewnych czynników może być krótszy. W każdym bądź razie jesteśmy zawsze nastawieni na to, że raty będziemy spłacać systematycznie i że nie pojawią się w tym zakresie jakiekolwiek komplikacje. Nie wszystko jednak jesteśmy w stanie przewidzieć. Co zatem robić, kiedy pojawią się problemy?

Kredyt na samochód trzeba bezwzględnie spłacić do samego końca

Po pierwsze – nie wolno popadać w panikę. Po drugie – o zaistniałej sytuacji należy jak najszybciej poinformować bank. Niestety, większość osób w takich okolicznościach zachowuje się dokładnie odwrotnie – udają, że nic się nie dzieje, a pewne działania chcą podejmować wtedy, kiedy jest już na to zdecydowanie za późno. W momencie natomiast, kiedy jako pierwsi wychodzimy z inicjatywą, stawiamy się na bardzo dobrej pozycji. Bank na pewno podejmie temat i będzie można wynegocjować takie rozwiązanie, które usatysfakcjonuje obie strony. Wiele w tym momencie zależy od tego jaki charakter mają nasze kłopoty – przejściowy czy raczej długofalowy. W tym pierwszym przypadku zwykle całkiem nieźle sprawdzają się wakacje kredytowe.

Jeżeli zaś spodziewamy się, że tak prędko nie uporamy się z wybrnięciem z tarapatów, wówczas są inne rozwiązania, po które można sięgnąć – jak chociażby wydłużenie okresu kredytowania przy jednoczesnym obniżeniu rat. Takie coś nie rzadko oferuje właśnie najlepszy kredyt samochodowy. W każdym bądź razie – bez względu na rozmiar trudności – nie wolno chować głowy w piasek. Jeśli bank jako pierwszy upomni się o swoje, wówczas mamy zamkniętą drogę do jakichkolwiek negocjacji.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *