Czy darmowe radio klubowe może zarabiać?

W Polskim internecie jak grzyby po deszczu wyrastają najróżniejsze portale muzyczne z darmową muzyką mp3. Można także zauważyć, że co któryś z tych młodych twórców muzycznych próbuje otworzyć własne radio klubowe w internecie.

Technicznie nie jest to sprawa droga i skomplikowana. Jest cała masa serwerów i firm, które za całkiem przyzwoite pieniądze oferują niezbędne do puszczania muzyki w internecie narzędzia. Tylko w tym temacie problem jest zupełnie inny i to taki, którym najczęściej się nie myśli i pomija celowo lub udaje, że się nie wie. Chodzi tutaj o licencje i prawa autorskie. Każdy kto chce puszczać muzykę do słuchania dla innych musi płacić tantiemy dla wykonawców muzycznych. W Polsce czymś takim zajmuje się ZAiKS i jest to instytucja, która skutecznie egzekwuje pieniądze słusznie należne tym, którzy tworzą.

Prawa autorskie są bardzo ważne i za ich łamanie można nawet trafić do wiezienia lub zapłacić ogromne kary finansowe. Dlatego darmowe radio puszczające muzykę w internecie (http://www.radioklub.pl/) klubowe w internecie to naprawdę trudny temat i ciężko jest cokolwiek zarobić jeśli chcemy działać całkowicie legalnie. Tak naprawdę to chyba nie ma jeszcze radia darmowego w polskim internecie, które generuje zyski bo najczęściej są to małe stacyjki, które są słuchane przez kilkudziesięciu słuchaczy dziennie. Co prawda na ich stronach można zobaczyć statystyki wskazujące na tysiące słuchaczy jednak najczęściej są one sztucznie zawyżane przez adminów witryny.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *