Inwestycje w lokaty i konta oszczędnościowe

Jeszcze do niedawna bardzo chętnie ludzie lokowali wolne środki finansowe na depozytach. Lokaty były bardziej popularne niż obecnie konta osobiste. Nie każdy trzymał pieniądze na koncie, ale większość oszczędzała na „czarną godzinę”. Pieniądze powierzali bankom, tylko dlatego, że depozyty były oprocentowane. Szkoda było bowiem, żeby wolne środki leżały w skarpecie i czekały aż „połknie” je inflacja. Po co tracić jeśli można zyskać. Wówczas większość osób lokowała środki na specjalnych kontach oszczędnościowych.

Konta oszczędnościowe  miały budowę i formę podobną do dzisiejszych lokat. Były  to nic innego jak lokaty terminowe i nie było możliwości wypłaty środków wcześniej niż przed okresem zapadalności. Jeśli ktoś zdecydował się na zamknięcie konta i wypłatę środków, tracił odsetki. Oprocentowanie depozytów nie było wysokie. Kształtował się na poziomie od 1,5% -3,5%. W porównaniu do obecnie oferowanych lokat, jest to naprawdę niewiele. Teraz oprocentowanie na podobnym poziomie oferują zwykłe konta osobiste, albo oferowane bezpłatne konta oszczędnościowe, które występują w postaci bonusów do zwykłych RORów. Ktoś by mi teraz wypomniał, że nie było wtedy podatku od zysków kapitałowych ( podatek Belki). Owszem był. Został on ustanowiony w 1991 roku. Nie mówimy przecież o depozytach sprzed tego okresu, bowiem takowe praktycznie nie istniały. Obecnie lokaty oprocentowane są średnio od 4% -7%. Należy jednak zaznaczyć, że te najwyżej oprocentowane spotyka się bardzo rzadko i oferowane są one zazwyczaj w ofertach promocyjnych,, które są ograniczono czasowe.

Pomimo tak wielu atrakcyjnych ofert, ludzie coraz rzadziej decydują się lokować swoje oszczędności na lokatach. Dlaczego? Otóż dlatego, że istnieje wiele innych form deponowania pieniędzy. Kiedyś pieniądze odpracowywały inflację, potem pracowały na odsetki, teraz wypracowują zyski. Chodzi mi tu o inwestowanie. Teraz dużo chętniej wolne środki inwestujemy, niż odkładamy w depozyt do banku.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *