Jak wybrać olej silnikowy do wymiany w samochodzie?

Kierowcy, którzy nadmiernie oszczędzają na wymianie oleju, muszą mieć świadomość, że na dłuższą metę takie działanie się po prostu nie opłaca. Może się ono przyczynić do problemów z silnikiem. Dlatego, jak mówi mechanik ze Szczecina, wymiana oleju w samochodzie powinna wymuszać na właścicielu zakup produktu odpowiedniej jakości, zgodnego z zaleceniami producenta auta.

Zadania oleju silnikowego

Każdy właściciel auta wie, że raz na określony czas – przebieg należy wymieniać olej w każdym samochodzie

Olej silnikowy jest środkiem smarującym, który odpowiada za niwelowanie sił tarcia pomiędzy metalowymi elementami w silniku. Olej zużywa się w czasie pracy – najbardziej w momencie uruchomienia silnika i pierwszych przejechanych kilometrów, zanim osiągnie właściwą temperaturę roboczą. Im jest zimniej, tym generalnie gorzej olej silnikowy spełnia swoją funkcję.

Dlatego na krótkich miejskich trasach przejeżdżanych zwykle samochodem, olej zużywa się szybciej, a wtedy częściej trzeba go wymieniać, najlepiej na taki środek smarujący, który będzie dostosowany do pracy w zadanych warunkach otoczenia.

Lepkość oleju najważniejsza

Wymianę oleju w aucie należy robić zgodnie z zaleceniami producenta i to tylko w wykwalifikowanym serwisie samochodowym

Najważniejszym parametrem opisującym oleje silnikowe jest ich lepkość. Wpływa ona na ochronę przedwcześnie zużywanego silnika. Lepkość oleju zmienia się wraz ze zmianą temperatury, zgodnie z zasadą, że im jest cieplej, tym olej traci gęstość i staje się bardziej wodnisty. Im jest zimniej, tym olej bardziej gęstnieje. Klasa lepkości podawana jest na opakowaniu każdego oleju jako liczba z literą W, np. 15W-40, 10W-40 itp. W instrukcji obsługi pojazdu powinniśmy znaleźć informację, jaką lepkość powinien mieć olej silnikowy optymalnie dobrany do naszego silnika.

Ważne też jest oczywiście żeby znaleźć dobrego mechanika i mieć po prostu zaufany warsztat samochodowy. Nigdy nie dawajmy naszego auta do przypadkowych chłopców garażowców tylko zawsze korzystajmy z tych mechaników, którzy są solidni i mają najlepsze opinie wśród znajomych i w internecie. My możemy polecić Państwu naprawdę dobry i sprawdzony warsztat samochodowy w Szczecinie. Mają w swojej ofercie takie usługi jak między innymi pranie tapicerki samochodowej lub polerowanie świateł. Z tych usług są naprawdę słynni w Szczecinie.

Sprawdź co oferuje warsztat – Wymiana oleju Szczecin
Wernyhory 17, nr tel. 501767376
Strona firmowa – Warsztat.szn.pl – Warsztat wymieniający olej w Szczecinie

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

1 komentarz do “Jak wybrać olej silnikowy do wymiany w samochodzie?

  1. Kupując drogie oleje do samochodu trzeba uważać żeby nie trafić na podróbkę. Te najdroższe markowe oleje są ostatnio podrabiane i lepiej chyba kupić jakiś olej ze środka stawki bo może się okazać, że jest on nie dość, że nie gorszy to jeszcze nie jest podrabiany bo się to przestępcom nie opłaca. Ja raczej właśnie omijam oleje z górnej półki bo nigdy nie mam gwarancji, że jest to produkt oryginalny a podróbka to może być coś z najniższej półki i może narobić więcej szkody w silniku niż dobrego. Mam swój upatrzony od lat warsztat samochodowy w Szczecinie , w którym regularnie co ok 12 tys. km wymieniam olej w moim samochodzie. Nie patrze na wytyczne producenta, że w moim peugeot 2.7 hdi można zmieniać olej co 30 tys. km tylko zmieniam o wiele wiele częściej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *