Założenie firmy i znalezienie dobrego biura rachunkowego

Osoby decydujące się na uruchomienie własnej działalności gospodarczej robią to z różnych powodów. Dość często przyczyną jest niechęć do kontynuowania pracy na etat – posiada to naturalnie wiele zalet, ale z drugiej strony wiąże się też z szeregiem ograniczeń.

Rzadko kiedy robi się to, co się lubi i w czym jest się naprawdę dobrym. Często mocno zawężone są możliwości rozwoju zawodowego. Poza tym warto w tym momencie wspomnieć o tym, że są osoby, którzy o wiele efektywniej pracują wówczas, kiedy sami mogą ustalać swój czas pracy. Niejednokrotnie zatem ludziom przyświeca chęć samorealizacji na niwie zawodowej.

Dlaczego zakłada się własną firmę

Jeśli mamy już własną firmę to znajdźmy dobrą księgową, która zamie się naszymi rozliczeniami z urzędem skarbowym

Czasami powody są natomiast bardzo banalne – ktoś nie może znaleźć zatrudnienia i własna działalność jest dla niego jedyną deską ratunku. To bardzo dobry sposób na życie dla tych wszystkich, którzy mają dobry pomysł, dysponując przy okazji konkretnymi umiejętnościami. Jednoosobowa firma to tak naprawdę sztuka sprzedania samego siebie i własnych umiejętności, co nie jest prostą sprawą.

Bardzo duże zainteresowanie usługami z zakresu księgowości sprawia, że coraz więcej osób rozważa możliwość założenia własnego biura rachunkowego. Czy jest to proste? Jakie warunki trzeba spełnić? Zacząć należy od tego, że do prowadzenia tego typu działalności gospodarczej nieodzowne jest zdobycie stosownych uprawnień. Tak stanowią obowiązująca w naszym kraju ustawa o rachunkowości. Precyzując, chodzi o pozyskanie certyfikatu księgowego. Co zatem należy zrobić, by go uzyskać? Są tutaj trzy możliwości.

Kto może założyć biuro rachunkowe

Nie zawsze jest tak, że tanie biuro rachunkowe prowadzi dobra księgowa

Po pierwsze – należy posiadać wykształcenie wyższe magisterskie z zakresu księgowości oraz przynajmniej trzyletnią praktykę zawodową w tej branży. Po drugie – należy spełniać wymogi opisane w punkcie pierwszym plus dodatkowo konieczne jest ukończenie studiów podyplomowych na stosownym kierunku (muszą to być jednak takie placówki naukowe, gdzie można zdobyć naukowy stopień doktora nauk ekonomicznych). I wreszcie po trzecie – osoba zainteresowana prowadzeniem powyższej działalności musi mieć minimum średnie wykształcenie oraz dwuletnią praktykę w księgowości, a także zdany egzamin państwowy.

Zobacz tutaj – Dobry księgowy Szczecin – Euro-business.com.pl a dowiesz się więcej o tym jak funkcjonuje dobre biuro rachunkowe.

Warto jeszcze uściślić, czym w rozumieniu przepisów jest zawodowa praktyka w księgowości. Tak więc chodzi tutaj o umowę o pracę – co się zaś tyczy wymiaru pracy, powinno to być co najmniej pół etatu. Teoretycznie zatem założyć biuro rachunkowe może każdy – nie trzeba bowiem posiadać kierunkowego wykształcenia, wystarczy odpowiednie doświadczenie zawodowe. Rzecz jasna w tej branży – jak i w każdej innej – potrzebne są jeszcze odpowiednie predyspozycje.

Każdy przedsiębiorca musi płacić ZUS

Uruchomienie firmy wiąże się z załatwieniem szeregu formalności. Koniecznie trzeba się udać do zakładu ubezpieczeń społecznych. Właściciel firmy ma na to tydzień od daty złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Co w ZUS-ie będzie potrzebne? Przede wszystkim kopie i oryginały zaświadczeń o nadaniu numerów NIP oraz REGON. Trzeba ponadto wypełnić formularz ZUS ZUA lub ZUS ZZA. Istnieje możliwość wysłania go za pośrednictwem Internetu, nie mniej jednak potrzebny jest wówczas podpis elektroniczny (jego wyrobienie jest dość czasochłonne, poza tym kosztuje niemało – poza tym nie w każdym przypadku jest to potrzebne).

Przedsiębiorca ma obowiązek systematycznego odprowadzania składek do ZUS-u. Jeżeli pierwszy raz założył działalność, wówczas przez 2 lata uiszcza opłaty na preferencyjnych zasadach. W przypadku osób pracujących na etat i jednocześnie prowadzących firmę, obowiązkowa jest tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne  (jeśli ktoś chce płacić pełną składkę, nie ma co do tego przeszkód).

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *