Szkółka drzewek roślin iglastych w Szczecinie tuja szmaragd

Każdy kto słyszał o takich roślinach jak tuje wcześniej czy później zetknie się z takimi odmianami jak tuja smaragd lub brabant. Tuje nazywane są także żywotnikami, a te najbardziej popularne to żywotniki zachodnie Thuja occidentalis 'Emeraude’ lub Brabant. Praktycznie ciężko sobie wyobrazić jakiś ogród w którym nie ma żywotników zachodnich czyli właśnie Tuj.

Przyglądając się większości budów w Polsce można zauważyć, że praktycznie każdy dom jeszcze przed ukończeniem zaczyna być otaczany tujami. Ludzie sadzą tuje na posesji zanim jeszcze powstanie dokładna wizja ogrodu. Prawie każdy kto buduje dom nie potrafi odmówić sobie kupienia jakiejś tuji, gdy jest na zakupach i akurat w oczy rzuci mu się donica z ślicznie wyglądającym żywotnikiem.

Kiedy najlepiej sadzić tuje?

Tuja szmaragd to żywotnik, który świetnie nadaje się na ładny i gęsty żywopłot

Planując zakup tuj najlepiej szukajmy takich, które są ukorzenione i uprawiane w donicach. Mamy wtedy prawie stu procentową pewność, że nam się przyjmą i nie stracimy pieniędzy. Sadzenie krzewów zakupionych w doniczce może spokojnie odbywać się już na wiosnę od marca do czerwca oraz także na jesień od sierpnia do września. Każda sadzonka musi zaklimatyzować się w nowym otoczeniu i oczywiście ukorzenić dlatego lepiej nie sadzić ich zbyt późno bo mogą nas zaskoczyć mrozy.

Tuje to rośliny ozdobne i w okresie letnim, a szczególnie podczas suszy wymagają dość obfitego podlewania. Lubią także żeby stosować odpowiednie nawozy i znakomitym rozwiązaniem jest np. osmokotan, który wystarczy stosować tylko raz w roku. Tuja ‘Szmaragd’ jest rzeczywiście mrozoodporna i dlatego nie trzeba stosować dodatkowych zabezpieczeń przed temperaturami poniżej zera. Warto jednak przygotować tuje przed zimą i związać im gałązki, żeby nie uległy połamaniu pod ciężarem topniejącego śniegu.

Jakie tuje nadają się na żywopłot

Thuja smaragd – żywotnik zachodni to wysoki iglak, który stworzy nam piękny żywopłot

Wiele odmian żywotników można sadzić z przeznaczeniem na żywopłoty. Nie tylko wspomniane wcześniej szmaragdy i brabanty. Poniżej opisujemy inne tuje, które także stworzą nam piękny żywopłot wokół naszej posesji.

Tuja ‘Ellwangeriana Aurea’ – jest to niewysoka odmiana, która dorasta tylko do ok 2,5 m i ma krzewiasty pokrój. Posiada miękkie igły wybarwiające się na żółto złoty kolor. Dobrze znosi regularne przycinanie gałązek, które ładnie się po takich zabiegach zagęszczają. Tuja ta jednak wymaga jakiegoś zabezpieczenia przed dużymi mrozami.

Żywotnik złocisty ‘Aurescens’ – to odmiana naprawdę wysoka, dorastająca nawet do 12 m. Ma  wąsko stożkowy pokrój . Uprawa tych tuj jest mało skomplikowana. Nadaje się zarówno na formowanie pojedynczych egzemplarzy na drzewka bonsai jak i na także na okazałe żywopłoty i szpalery.

Jeśli mieszkacie Państwo w województwie Zachodniopomorskim lub w okolicach Szczecina to zapraszamy do szkółki z tujami – Tuje.szczecin.pl

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

2 komentarze do “Szkółka drzewek roślin iglastych w Szczecinie tuja szmaragd

  1. Jestem wielkim fanem drzewek iglastych i uwielbiam wszelkiego rodzaju tuje w ogrodach. Tuje i ogólnie iglaki to takie rośliny, które można dowolnie formować z upływem lat. Można robić piękne, pojedyncze drzewka bonsai niwaki lub gęste i zawsze zielone żywopłoty. Niektóre firmy oferują nawet gotowy żywopłot z tui i wystarczy tylko wykopać dołki żeby zasadzić tuje. W Szczecinie jest sporo szkółek z drzewkami i można naprawdę przebierać. Osobiście odradzam zakup w hipermarketach bo potrafią się takie drzewka nie przyjąć. Stare duże tuje są naprawdę piękne jesli się o nie systematycznie dba i poświęca im czas. Można je przycinać latami. Szkółka o której mowa to nowość na mapie Szczecin i z chęcią do niej zajadę sprawdzić co ciekawego oferują. a zawsze szukam jakiś unikalnych kilku letnich sadzonek. Mogą być zaniedbane i przecenione. Moja pasja to przywracanie im życia i formowanie na unikalne i oryginalne drzewka bonsai. Nie ukrywam , że po jakimś czasie oferuje je na sprzedaż w donicach. Wydaje mi się, że mam niskie ceny chociaż tuje nigdy nie są tanie. Najniższe ceny na tuje i najtańsze iglaki są w marketach jednak jak wiemy nie zawsze najtaniej znaczy najlepiej…

  2. Tuje szmaragdy to naprawdę ładne rośliny szczególnie , gdy o nie dbamy i minie kilka lat. Trzeba dawać im dobry nawóz najlepiej substral osmocote raz w roku, podlewać gdy jest sucho i delikatnie raz do roku przycinać. Ja mam śliczny żywopłot dookoła domu właśnie z tui i jestem z niego mega zadowolony. Wysokość żywopłotu ustalam sam bo przycinam go dwa razy do roku i mam już piękną gęstą ścianę wiecznie zieloną. Uformowanie takiego żywopłotu zajęło mi ok 10 lat, a same tuje na początku sadziłem co pół metra. Też oczywiście kupiłem je w dobrej szkółce roślin i wszystkie sprawdziłem po kolei czy mają zdrowe korzenie w doniczkach. Wystarczyło kupić takie małe 50-70 cm i tak jak mówię po dziesięciu latach jest żywopłot naprawdę najwyższej klasy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *